Jak często i dlaczego należy wykonywać serwis klimatyzacji?

Regularny i odpowiednio wykonany przegląd klimatyzatora wpływa nie tylko na wydajność urządzenia, ale również przedłuża jest trwałość. Oprócz aspektów technicznych, odpowiednio częste czyszczenie poszczególnych elementów jednostki wewnętrznej, wpływa na zdrowie użytkowników.

Niezależnie od tego czy używamy klimatyzacji w domu czy w biurze, zaleca się serwisowanie urządzeń 2 razy do roku. Część prac takich jak na przykład wymiana lub czyszczenie filtra, może zostać wykonana przez użytkownika bez większych problemów. Do pozostałych prac najlepiej wezwać specjalistę.
Oprócz obniżenia temperatury oraz dogrzewania pomieszczenia w okresie przejściowym, klimatyzacja spełnia szereg innych funkcji. Są to osuszanie powietrza i oczyszczanie go z kurzu, bakterii i roztoczy co jest istotne dla naszego samopoczucia, zwłaszcza dla alergików w okresie wiosennym.

Świeże powietrze dostarczone do pomieszczenia zapewni nam tylko urządzenie w którym cyklicznie wykonywane są następujące czynności: wymiana lub czyszczenie filtrów (o zasadach mycia i wymiany filtrów informuje nas producent danego urządzenia), czyszczenie wentylatora i skraplacza, dezynfekcja i odgrzybianie parownika. Oprócz prac wpływających na stan dostarczonego przez urządzenie powietrza nie mniej ważna jest kontrola działania instalacji elektrycznej urządzenia, kontrola szczelności i diagnostyka parametrów układu. Ostatnim zadaniem powinno być sprawdzenie wszystkich funkcji klimatyzatora.

Jeśli urządzenie jest użytkowane sporadycznie, i tylko do chłodzenia, a użytkownik nie chce wykonywać przeglądów 2 razy do roku, należy je wykonywać po sezonie letnim. W ten sposób zakonserwujemy urządzenie na okres zimowy, i nie dopuścimy do niekontrolowanego rozwoju bakterii i drobnoustrojów.

Niezależnie od marki zainstalowanego klimatyzatora, odpowiednie przeglądy konserwacyjno – serwisowe zapewnią zdrową i bezpieczną eksploatację urządzenia oraz znacznie wydłużają jego żywotność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.